Jaki płyn do chłodnic wybrać?

Jaki płyn do chłodnic wybrać?

Na rynku mamy spory wybór płynów i koncentratów do chłodnic. Jak więc poradzić sobie z wyborem odpowiedniego? Na początek musimy sprawdzić jakiego koloru płyn chłodniczy mamy obecnie w układzie. Nie powinno się mieszać różnych kolorów, bo często (nie zawsze) różnią się one parametrami. Znaczenie kolorów nie jest dziś jasno określone. Kiedyś po kolorze można było określić skład płynu, np. czy jest organiczny, czy zawiera krzemiany. Płyny barwione są po to aby łatwiej było zlokalizować ewentualne wycieki oraz trudniej pomylić je z napojem do spożycia.

Kupując płyn do chłodnic należy zwrócić uwagę na jego właściwości, przede wszystkim temperaturę, zarówno zamarzania jak i wrzenia. Im niższa temperatura zamarzania i wyższa wrzenia, tym lepiej płyn sprawdzi się w naszych warunkach.

Jak często wymieniać płyn w układzie chłodzenia?

Przyjmuje się, że płyn należy wymieniać co 2-3 lata. Jest to czas po jakim płyn zaczyna tracić swoje właściwości i aby zapewnić optymalną temperaturę pracy silnika, należy dokonać wymiany.

Czy można dolać wody do płynu do chłodnic?

Awaryjnie oczywiście można. W normalnych warunkach lepiej tego nie robić. Dolewając wody do płyny zmniejszamy jego właściwości i skuteczność. Jeśli jesteśmy w sytuacji awaryjnej i dolejemy już wody do płynu, w najbliższym czasie powinniśmy dokonać wymiany całego płynu w układzie chłodzenia.

Płyn do chłodnic czy koncentrat?

Tak naprawdę nie ma to znaczenia. Ważne, aby decydując się na wybór koncentratu, przy jego rozcieńczaniu stosować się do zaleceń na etykiecie i robić to dokładnie w proporcjach tam podanych.

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!