Sam naprawiam: Wymiana cewki zapłonowej w silniku 16V Renault

Wymiana cewki zapłonowej w silniku 16V Renault

Ponieważ temat jest szeroko znany przez mechaników i użytkowników samochodów marki Renault, diagnoza jest raczej prosta. Opisywana cewka występuje w silnikach 1.4, 1.6, 1.8 i 2.0 16V montowanych m.in. w Renault Clio, Megane, Scenic, Laguna, Thalia, Trafic, Modus, Kangoo, Espace.

Uszkodzona cewka Renault – objawy

Do najczęstszych objawów uszkodzonej cewki należą:

– szarpanie

– nierówna praca silnika

– spadające obroty

– gaśnięcie silnika na wolnych obrotach

Jak sprawdzić która cewka jest uszkodzona?

Jeśli już oceniliśmy na podstawie zauważonych objawów, że mamy uszkodzoną cewkę, przychodzi czas, aby sprawdzić, którą z 4 zamontowanych w silniku musimy wymienić.

Najprostszym sposobem, bez konieczności posiadania specjalistycznych czujników czy komputera, jest odpinanie po kolei przewodów od cewek. Odpinamy przewód od pierwszej cewki – jeśli auto nam zgaśnie, znaczy to, że cewka jest sprawna. Jeśli natomiast objawy, czyli np. szarpanie i trzęsienie silnikiem się pogłębią, to właśnie ta cewka jest uszkodzona. Wiedząc którą cewkę musimy wymienić, warto jeszcze się upewnić na 100% – jest na to sposób – zamieniamy wytypowaną cewkę miejscami (jeśli uszkodzona jest pierwsza, zamieniamy ją miejscem z drugą) i ponownie sprawdzamy testem odpinania przewodów. Jeśli teraz objawy ponownie pogłębią się na wskazanej cewce (gniazdo nr 2 do którego ją przełożyliśmy) mamy 100 % pewności, że musimy ją wymienić.

Jak wymienić cewkę zapłonową?

Cewki przymocowane są na 1 śrubce, wystarczy śrubokręt krzyżakowy, lub grzechotka z nasadką 8 mm aby odkręcić. Po odkręceniu wyciągamy cewkę do góry. Pamiętajmy jeszcze o odpięciu wcześniej przewodu od cewki. To wszystko.

Ile kosztuje cewka zapłonowa do Renault 1.4 1.6 16V i jaką kupić?

Koszt cewki zapłonowej do silnika 1.4 16V Renault nie jest na szczęście wysoki. Ceny cewek zaczynają się już od ok 50 zł. Cewki najlepszych producentów kosztują ok 100-120 zł. Jeśli chcemy aby problem uszkodzonej cewki nie wrócił zbyt szybko, warto zastanowić się nad kupnem tej droższej, np. Bosch, Beru lub NGK. Najtańszych, chińskich raczej bym się wystrzegał.

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

2 Komentarzy

  1. Mam problem z silnikiem bo dymi na czarno tylko kupić urzwany jak sprawdzić wadliwy czy mię nie oszuka reno megane ll 1,6 rok 2003 czy jest gwaracia na1miesioc

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!