linka sprzęgła

Jak wymienić linkę sprzęgła?

Jak wymienić linkę sprzęgła?

Jeśli pedał sprzęgła zaczyna ciężko pracować i przy jego wciskaniu słychać dziwne, niepokojące odgłosy, może to oznaczać, że żywot linki sprzęgła dobiega końca. Linka sprzęgła z reguły nie urywa się od razu, tylko stopniowo urywają się kolejne „nitki”. Jeśli zaobserwujemy takie niepokojące symptomy, należy jak najszybciej sprawdzić stan linki i w razie potrzeby dokonać jej wymiany, ponieważ całkowite zerwanie linki skutecznie unieruchomi nasze auto.

Czy wymiana linki sprzęgła jest trudna?

Nie. Cała naprawa nie wymaga od nas wielkiego trudu, dostęp do linki sprzęgła jest z reguły raczej dobry. Jeśli więc mamy ogólne pojęcie o budowie auta, komplet kluczy i dostęp do kanału lub podnośnika, poradzimy sobie z naprawą bez problemu.

Jak wygląda wymiana linki sprzęgła?

Linka sprzęgła łączy pedał sprzęgła z łapą sprzęgła i służy oczywiście do sterowania sprzęgłem. Na lince często zamontowany jest samoregulator, który ma za zadanie napinanie linki, która wraz ze zużywaniem się sprzęgła poluzowuje się. Jeśli wymieniamy linkę sprzęgła, warto sprawdzić i ewentualnie wymienić również samoregulator. Wymiana samej linki może wyglądać nieco inaczej w zależności od modelu samochodu. Generalnie schemat całej wymiany wygląda prosto i bardzo podobnie – musimy zdemontować samoregulator, odczepić linkę od pedału sprzęgła oraz od łapy i wyciągnąć linkę od strony skrzyni biegów.

Producenci linek sprzęgła

Koszt linki sprzęgła nie jest z reguły wysoki, dlatego zaleca się zakup linki renomowanego producenta, tym bardziej, że różnice cenowe między górną a dolną półką nie są duże. Najpopularniejsi producenci linek sprzęgła to Sachs, TRW, Textar i ATE

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!