Jak uszczelnić chłodnicę samochodową?

Jak uszczelnić chłodnicę samochodową?

Chłodnica wody jest elementem układu chłodzenia silnika, który ze względu na swoje położenie na froncie samochodu, jest bardzo podatna na uszkodzenia. Nawet w przypadku drobnej stłuczki ten delikatny element często zostaje zniszczony. Również ze względu na materiał z jakiego jest zrobiona – najczęściej aluminium, chłodnica wody jest bardziej niż inne części narażona na uszkodzenia.

Jakie są najczęstsze usterki chłodnicy wody?

Najczęściej dochodzi do rozszczelnienia. Pojawia się mały wyciek, który jednak może szybko doprowadzić do ubytku znacznej ilości płynu chłodzącego, a w konsekwencji do poważnego przegrzania i uszkodzenia silnika. Warto co jakiś czas, zwłaszcza przed dłuższymi podróżami, skontrolować stan płynu chłodzącego i w razie zaobserwowania jego ubytku, zlokalizować miejsce w którym płyn ucieka z układu.

Jakie są sposoby uszczelniania chłodnicy wody?

Uszczelnianie chłodnicy to zabieg mniej lub bardziej doraźny. Istnieje kilka sposobów na załatanie nieszczelnej chłodnicy. Najczęściej stosowane metody to klejenie i lutowanie. W przypadku klejenia, trzeba zastosować dobry, dwuskładnikowy klej na bazie żywicy epoksydowej, który jest wytrzymały na wysokie temperatury i trudne warunki eksploatacji. Lutowanie warto zostawić w rękach mechanika, który zrobi to profesjonalnie.

Uszczelnianie chłodnicy wody domowym sposobem

Najpopularniejsze do „domowego” uszczelniania chłodnicy są specjalne płyny i środki uszczelniające, dostępne w większości sklepów motoryzacyjnych i na stacjach benzynowych. Ich wadą jest to, że działają na cały układ chłodzenia, co nie zawsze może być bezpieczne dla silnika.

A co jeśli jestem w podróży i nie ma w pobliżu stacji benzynowej ani sklepu motoryzacyjnego? W takim przypadku z pomocą może przyjść nam kawa, a właściwie jej fusy. Wlane do kładu chłodzenia, w przypadku małego wycieku z chłodnicy, powinny chłodnicę doraźnie uszczelnić. Oczywiście jest to sposób, który zostawiamy jako ostateczność.

W przypadku większych nieszczelności niestety wskazane wyżej metody się nie sprawdzą i pozostaje wymiana chłodnicy na nową.

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!