OE czy OEM – oznaczenia części samochodowych

Oznaczenia części samochodowych

Dyrektywa GVO wprowadzona w Unii Europejskiej w 2010 roku daje prawo każdemu użytkownikowi własnego auta naprawiać je w niezależnym serwisie bez utraty gwarancji producenta. Wprowadziła ona również jasny podział części na kategorie : OE, OEM, OEQ, AM. Co to za oznaczenia i o czym nas informują wytłumaczę pokrótce poniżej.

Co oznaczają skróty OE, OEM, OEQ, AM?

OE – części oryginalne sprzedawane z logo producenta samochodu. Zwykle są dostępne w ASO, lecz pojawiają się też w niektórych hurtowniach.

OEM – część oryginalna, pochodząca od wytwórni, która dostarcza części na tak zwany pierwszy montaż, jednak sygnowane logo producenta elementu, a nie producenta samochodu.

OEQ – zamienniki porównywalnej jakości do części oryginalnych, które przeszły badania w odpowiednich instytutach takich jak: Tatcham bądź Centro Zaragozza. Spełniają one również kryteria producenta. Oznaczenia te są jasno podkreślone w katalogach hurtowni, dzięki czemu sprzedawcy mają wiedzę na temat jakości sprzedawanych części.

AM – są to części o nie określonej jakości co nie oznacza, że są to złe części, natomiast nie posiadają one ogólnie uznawanych certyfikatów.

Najważniejsze przy wyborze nieautoryzowanego serwisu w celu naprawy własnego pojazdu jest upewnienie się, że zostanie ona wykonana według dokumentacji technicznej. Są to wymogi producenta pozwalające zachować gwarancję, oszczędzając na naprawie w nieautoryzowanych serwisach.

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

  1. Krótko i na temat, konkretnie, to się ceni w czasach zalewu zbędnymi informacjami i reklamami.
    Witryna należy do jasnej strony internetu, doceniam i pozdrawiam!
    😉

  2. Widziałem już wcześniej takie oznaczenia, ale nie wiedziałem co znaczą. Lepiej wiedzieć, bo niestety za niewiedzę się płaci.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!