Jaką chłodnicę wody wybrać?

Jaką chłodnicę wody kupić?

Nieszczelną chłodnicę wody można próbować naprawiać różnymi sposobami, ale gdy nieszczelność jest zbyt duża, pozostaje już tylko wymiana chłodnicy na nową. I tu pojawia się pytanie – jaką chłodnicę wody wybrać? Markowy zamiennik znanej firmy, tani zamiennik „no name” czy może oryginał?

Najlepszym, lecz przeważnie najdroższym rozwiązaniem jest wybór oryginalnej chłodnicy. Jasne jest, że jak coś jest zamieniane na nowe, identyczne, tego samego producenta, nie spotka nas żadna przykra niespodzianka przy montażu. W tym wypadku wszystko po prostu musi idealnie pasować.

Markowy zamiennik to też dobre rozwiązanie. Producenci markowych części zamiennych często produkują części na tzw. pierwszy montaż, ale nie pod własną marką, a z logo producenta samochodu. Oznacza to, że np. chłodnica Valeo do naszego auta kosztująca 400 zł, to ta sama co oryginał kosztujący 1400 zł. Oczywiście może się zdarzyć sytuacja odwrotna, dlatego przed zakupem warto rozeznać się w cenach sprzedaży obu opcji.

Najbardziej popularne markowe chłodnice to Hella, Valeo, NRF, Nissens.

Tani zamiennik „no name” lub producenta którego nazwa niewiele nam mówi, może okazać się opcją problematyczną. Zamienniki takie potrafią być źle zwymiarowane, co przysporzy problemów z montażem, lub nawet go uniemożliwi. Chłodnice takie mogą też posiadać gorszą wydajność od tych markowych czy oryginalnych.

Optymalne chłodzenie silnika zapewnia jego długą i bezproblemową pracę, dlatego ważne, aby co jakiś czas kontrolować stan chłodnicy i pozostałych elementów układu chłodzenia.

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!