Jak rozpoznać, że amortyzatory są niesprawne?

Jak rozpoznać, że amortyzatory są niesprawne?

Amortyzatory są jednym z tych podzespołów w samochodzie, które stanowią o jego bezpieczeństwie. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać ich sprawność i w razie konieczności wymienić.

Najczęstszym objawem zużytych amortyzatorów jest niestandardowe zachowanie samochodu podczas jazdy. Auto najczęściej ma skłonności do kołysania się na boki. Podczas hamowania możemy odczuwać, że koła się zatrzymują, a reszta samochodu jakby wyrywała się do przodu. Przy wchodzeniu w zakręt, auto jest niestabilne na drodze, tracimy nad nim kontrolę.

Niestety, ponieważ amortyzatory zużywają się najczęściej stopniowo, często ciężko jest ten proces wyłapać w odpowiednim momencie. Kierowca przyzwyczaja się do zachowania samochodu podczas sukcesywnego ubywania sprawności amortyzatorów.

Jak sprawdzić sprawność amortyzatorów?

  • Na początek możemy sprawdzić, czy nie ma na nich tłustych plam. Wyciek z amortyzatora świadczy o jego uszkodzeniu.
  • Bujając samochodem – należy mocno nacisnąć błotnik – jeśli samochód wróci do poprzedniej pozycji, jest ok. Jeśli będzie się kołysał jeszcze parę razy – jest niesprawny.
  • Na stacji kontroli pojazdów – jeśli sprawność jest większa niż 40% amortyzatory są dobre

Jak dobrać odpowiednie amortyzatory?

Na rynku mamy dostępne 2 główne typy amortyzatorów. Są to amortyzatory olejowe i olejowo-gazowe, z tym że te drugie są bardziej zaawansowane technologicznie i właściwie wypierają już z produkcji te olejowe.

Jak wymieniać amortyzatory?

Zawsze parami. Wymiana tylko jednego amortyzatora na danej osi to bardzo niebezpieczny błąd, który może powodować skutek odwrotny do zamierzonego i jeszcze większe pogorszenie właściwości jezdnych samochodu.

Przy wymianie amortyzatorów zawsze należy zwrócić uwagę na stan pozostałych elementów kolumny, czyli sprężyn, łożysk, poduszek, osłon i odbojów. Jeśli zignorujemy ten krok, a okaże się, że jest uszkodzona np. sprężyna, amortyzator szybko ulegnie uszkodzeniu, jego wymiana pójdzie na marne, a pieniądze na jego zakup będą wyrzucone w błoto.

Jak uniknąć szybkiego zużywania amortyzatorów?

Sprawdzaj je przynajmniej raz, dwa razy do roku. Przy zakupie nowych amortyzatorów za wyznacznik weź jakość a nie cenę. Kupując tanie amortyzatory nieznanej firmy możesz być niemal pewien, że będziesz tego żałował. Pamiętaj, że wymiana u mechanika też kosztuje, a tanie amortyzatory to częstsza wymiana.

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!