Jak serwisować hamulce bębnowe

Jak dbać o hamulce bębnowe?

Hamulce bębnowe to bardzo stare rozwiązanie i w dużej mierze zostało zastąpione łatwiejszymi w serwisowaniu hamulcami tarczowymi. Szczęki hamulcowe, cylinderek, samoregulator, sprężynki, wszystko to szczelnie przykrywa bęben hamulcowy, dlatego przegląd serwisowy nie jest tu możliwy od razu po odkręceniu koła. W przypadku hamulców tarczowych, po zdjęciu koła mamy bezpośredni dostęp do wszystkich elementów układu – widzimy w jakim stanie są tarcze hamulcowe, jakiej grubości są klocki hamulcowe. W parę minut możemy dokładnie ustalić stan wszystkich elementów. W przypadku hamulców bębnowych sprawa nie jest już taka prosta.

Jak sprawdzić stan szczęk hamulcowych i bębna hamulcowego?

Żeby dostać się do szczęk hamulcowych musimy niestety ściągnąć bęben hamulcowy. Jak to zrobić? Po odkręceniu koła mamy przeważnie 2 możliwości – odkręcamy śruby mocujące bęben, jeśli ten nie chce zejść, pukamy w niego delikatnie młotkiem z każdej strony. Druga możliwość, gdy bęben nie jest mocowany śrubami – ściągamy dekielek, wyciągamy zawleczkę i odkręcamy nakrętkę mocującą. Po ściągnięciu bębna mamy już dostęp do szczęk. Możemy teraz sprawdzić w jakim stanie są wszystkie komponenty. Jeżeli wszystko jest ok, warto przeczyścić bęben z brudu powstałego w wyniku tarcia okładzin, który ogranicza skuteczność hamowania. Jeżeli nasze hamulce nie działały należycie, możemy przystąpić do wymiany wadliwych elementów. Jak wymienić szczęki i bęben hamulcowy opisujemy w naszym artykule:

Jak wymienić szczęki i bębny hamulcowe.

Co lepsze – hamulce tarczowe czy bębnowe?

Hamulce tarczowe są nowszym rozwiązaniem, które wypiera stosowanie bębnów i szczęk. Serwisowanie czy nawet samodzielna wymiana klocków i tarcz hamulcowych jest czynnością dużo łatwiejszą do wykonania we własnym „garażowym” zakresie. Z bębnami jest już trochę trudniej i wymiana taka wymaga od nas większej wprawy i mniej popularnych narzędzi, choćby dużych nasadek na grzechotkę. Hamulce tarczowe mają również większą skuteczność, a to zapewnia większe bezpieczeństwo, zwłaszcza w samochodach sportowych czy ciężkich limuzynach.

Wszystkie podzespoły do układu hamulcowego do kupienia w sklepie milionczesci.pl

Jeżeli ten artykuł był dla ciebie pomocny, wyraź to w komentarzu. Dziękujemy!

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

1 Komentarz

  1. Hamulce te mają swoje dobre i złe strony. Trzeba im poświęcić sporo czasu, żeby doprowadzić do odpowiedniego stanu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!