Jakie amortyzatory – gazowe czy olejowe?

Jakie amortyzatory – gazowe czy olejowe?

Wielu z nas kierowców na pewno przynajmniej raz dokonywało zakupu amortyzatorów do swego auta. Przed zakupem stawaliśmy przed pytaniem – jakie amortyzatory wybrać? Olejowe czy gazowe? Amortyzatory z wyższej półki czy te tańsze? Jakiego producenta amortyzatory kupić? W kilku zdaniach postaram się wyjaśnić różnice między tymi dwoma typami amortyzatorów.

Amortyzatory olejowe

– to starszy typ amortyzatora, w których rolę tłumienia nierówności przejmuje olej ściskany przez tłok. Amortyzatory olejowe są nieco tańsze, mają prostszą budowę, można je regenerować (w dzisiejszych czasach nie jest to jednak zbyt opłacalne), utrata sprawności następuje raczej wolnym tempem. Są bardziej „miękkie”, przystosowane raczej do spokojnej jazdy.

Amortyzatory gazowe

– to amortyzatory o nowszej, bardziej skomplikowanej budowie, które tak naprawdę są amortyzatorami gazowo-olejowymi, bo . Nazwa „gazowe” to tylko skrót. Amortyzatory te są bardziej twarde, zapewniają lepszą przyczepność i szybciej reagują na nierówności na drodze. Amortyzatory gazowe, bardziej niż olejowe nadają się do samochodów sportowych i tuningowanych. Są bardziej trwałe od olejowych, ale ich wadą jest, ze względu na bardziej złożoną budowę, większa podatność na uszkodzenia mechaniczne. Uszkodzony amortyzator gazowy praktycznie natychmiast traci swoją sprawność.

Jakie amortyzatory kupić?

Wybór pomiędzy amortyzatorem gazowym a olejowym to jedno, wybór producenta amortyzatorów to druga poważna zagwozdka. Producentów amortyzatorów jest bardzo wielu i wybór jest naprawdę spory. Za najlepsze, niestety również najdroższe, uważane są amortyzatory Bilstein i Sachs. Te pierwsze są szczególnie często wybierane przez właścicieli aut sportowych i tuningowanych. Sachs z kolei jest często zakładany przez producentów samochodów na tzw. pierwszy montaż. Następne w kolejności są te produkowane przez KYB (Kayaba), Monroe, Magneti Marelli, Meyle. Tańszym wyborem, gdy nasz budżet na naprawę jest ograniczony, mogą być Delphi, Kamoka, Denckermann i MaxGear.

W sklepie milionczesci.pl mamy ogromny wybór amortyzatorów do każdego samochodu. Posiadamy w ofercie amortyzatory z każdego przedziału cenowego, na każdą kieszeń.

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny, wyraź to w komentarzu. Dziękujemy!

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

2 Komentarzy

  1. A ja wybrałem do saxo używane, oryginalne amortyzatory produkowane przez PSA. Żaden z nowo obecnie produkowanych zamienników nie wytrzyma tyle co oryginalne, choć używane.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!