Jak sprawdzić amortyzatory?

Jak sprawdzić amortyzatory?

Pierwszym i najprostszym sposobem na sprawdzenie amortyzatorów jest sprawdzenie organoleptyczne. W przypadku amortyzatorów przednich, najlepiej skręcić kierownicą maksymalnie w jedną stronę. Będziemy wtedy mogli zobaczyć amortyzator i stwierdzić, czy jest suchy, czy ma jakiś wyciek. Jeżeli na amortyzatorze widzimy tłuste plamy powstałe z wycieku, oznacza to że amortyzator został uszkodzony i należy go wymienić. Jeśli dostęp do widoku jest ograniczony, należy odkręcić koło, wtedy na pewno będziemy mieli cały amortyzator na widoku.

Sprawdzając amortyzatory należy zwrócić uwagę również na stan sprężyn. Zdarza się, że sprężyny pękają, wówczas np. odpada mały kawałek sprężyny i auto nie jest już stabilne, z jednej strony jest uniesione wyżej, z drugiej niżej.

Jeżeli na amortyzatorach nie ma żadnych wycieków, możemy im zrobić prosty test sprawności. Taki test amortyzatorów polega na mocnym dociśnięciu karoserii nad sprawdzanym amortyzatorem. Auto powinno się obniżyć i w przypadku sprawnych amortyzatorów wrócić naturalnie do swojej pozycji wyjściowej. Jeśli tak się stanie, amortyzatory są sprawne. Jeżeli natomiast przy powrocie nastąpią przeskoki lub kołysanie, z amortyzatorami może być coś nie tak.

UWAGA: Sposobem domowym możemy z grubsza określić stan naszych amortyzatorów, ale dokładny, dający nam 100% pewność wynik, możemy uzyskać sprawdzając je na stacji diagnostycznej. Takie badanie kosztuje zazwyczaj w granicy 15 – 30 zł.

Jeżeli ostatecznie okazało się, że amortyzatory są niesprawne, pojawiają się pytania – jakie amortyzatory kupić?

Jakiego producenta amortyzatory kupić?

Wybór amortyzatorów na polskim rynku jest raczej duży. Możemy znaleźć takie na każdą kieszeń – z dolnej i górnej półki. Jeśli różnica w cenie między tymi najlepszymi (za najlepsze uważa się amortyzatory Bilstein, Sachs, TRW, KYB i Monroe) a tymi tańszymi (np. Kamoka, Denckermann, Maxgear) jest niewielka, warto wybrać te pierwsze. Dobre amortyzatory zapewnią lepszy komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Kupić amortyzatory olejowe czy gazowe?

Jeśli mamy wybór to wybierzmy gazowe. Dlaczego? Amortyzatory gazowe (gazowe to tylko skrót, naprawdę są one gazowo – olejowe) to nowsza technologia, która wypiera z produkcji starsze amortyzatory olejowe. Różnicy w cenie praktycznie nie ma.

Najważniejsze skazówki dotyczące amortyzatorów:

  • aby uzyskać dokładny wynik sprawności amortyzatorów – sprawdź je na stacji diagnostycznej
  • jeśli pozwalają na to warunki finansowe, kupuj amortyzatory z wyższej półki
  • amortyzatory zawsze wymieniaj parami!
  • przy wymianie amortyzatorów sprawdź stan sprężyn, odbojów i mocowań (poduszka, łożysko)

Gdzie kupić amortyzatory?

Zapraszamy do sklepu milionczesci.pl Mamy ogromny wybór amortyzatorów na każdą kieszeń w super cenach. Sprzedajemy tylko części ze sprawdzonych hurtowni, kupując u nas masz pewność, że nie kupujesz podróbki. Fachowo doradzamy, ekspresowo wysyłamy!

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!