przegub napedowy

Jak wymienić przegub napędowy?

Co to jest przegub napędowy?

Przegub napędowy jest elementem półosi napędowej. Odpowiada on za przeniesienie napędu na koła pojazdu. Zestaw przegubu składa się zazwyczaj z samego przegubu, osłony gumowej, smaru i opasek. Przeguby do aut z systemem ABS mają zazwyczaj na zewnątrz koronkę z zębami.

Objawy zużytego przegubu

Uszkodzony przegub napędowy jest stosunkowo łatwo rozpoznać. Najczęściej w wyniku uszkodzenia słychać specyficzne „przeskakiwanie”, zwłaszcza przy mocno skręconych kołach. Jeśli usłyszymy takie niepokojące dźwięki podczas jazdy (skrętu) należy jak najszybciej udać się do mechanika. Jazda z uszkodzonym przegubem może być bardzo niebezpieczna. Przegub może się rozlecieć, oddzielić od półosi, i przy dużej prędkości może dojść nawet do urwania koła.

Jak wymienić przegub napędowy?

Wymiana przegubu jest dość pracochłonna i jeśli nie mamy odpowiednich narzędzi i wiedzy technicznej, najlepiej powierzyć ją mechanikowi. Aby wymienić przegub zewnętrzny, najwygodniej jest wyciągnąć całą półoś, aby móc bez większych ograniczeń ruchu wybić przegub z półosi. Całą wymianę rozpoczynamy od zdjęcia koła i odkręcenia śruby sworznia zwrotnicy, aby móc wyciągnąć wieloklin przegubu z piasty. W zależności od modelu auta, półoś (przegub) od strony skrzyni biegów może być na wieloklinie (wtedy łatwo jest wyciągnąć całą półoś) lub przykręcana do skrzyni biegów.

Ile kosztuje przegub napędowy?

Koszt samego przegubu zamyka się zazwyczaj w przedziale 50 – 250 zł w zależności od modelu auta do którego pasuje. Najbardziej popularne są średnio-półkowe zamienniki firm GSP czy Kamoka. Ze swojego doświadczenia możemy polecić również przeguby firmy Dassel, wyróżniają się niską ceną i naprawdę bardzo dobrą jakością.

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!