Czy płyn hamulcowy trzeba wymieniać?

Wymiany płynu hamulcowego nie można lekceważyć

Płyn hamulcowy, jako płyn higroskopijny, wchłania wilgoć z otoczenia. Woda dostaje się do płynu przez korek zbiorniczka wyrównawczego i przewody elastyczne. Niestety woda w płynie hamulcowym znacząco obniża jego właściwości. Przykładowo, płyn DOT 3 w ciągu zaledwie jednego roku może zaabsorbować ok 2% wody. Wydaje się niewiele, ale co to tak naprawdę oznacza? Ma to ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo. 2% wody w płynie może obniżyć jego temperaturę wrzenia o 90 stopni, a gdy temperatura wrzenia płynu hamulcowego spadnie poniżej 180 stopni, płyn uznawany jest za niebezpieczny i wymaga natychmiastowej wymiany. Jeżeli taka sytuacja zostanie przez nas zbagatelizowana, przy większej zawartości wody w płynie, może dojść do jego wrzenia podczas gwałtownego hamowania, a co za tym idzie do utraty skuteczności hamowania i niebezpiecznej kolizji.

Jak kontrolować właściwości i stan płynu hamulcowego?

Płyn hamulcowy należy wymieniać co najmniej raz na dwa lata. Jeżeli zauważymy jego ubytek w zbiorniczku wyrównawczym, należy stan niezwłocznie uzupełnić, ale także zlokalizować wyciek i wymienić wadliwy element układu hamulcowego. Warto też poprosić mechanika, np. przy wymianie klocków hamulcowych o zbadanie temperatury wrzenia płynu.

Jaki płyn hamulcowy stosować?

W zależności od rodzaju pojazdu i zastosowanych w nim rodzaju hamulców, w układzie hamulcowym możemy używać płynów DOT 3, DOT 4 (najpopularniejszy) oraz DOT 5.1

Najpopularniejsze i zarazem najbezpieczniejsze są płyny produkowane przez firmy ATE, TRW i Delphi. Na rynku jest oczywiście dużo więcej dostępnych marek, ale te wymienione wcześniej, są sprawdzone i pozytywnie zaopiniowane przez największą ilość kierowców.

 

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!