Oryginał czy zamiennik – która część jest lepsza, która tańsza?

Części oryginalne czy zamienniki?

Takie pytanie pewnie zadawał sobie nie raz każdy z Was. Odpowiedź nie jest niestety jednoznaczna i można tutaj wtrącić klasyczne „to zależy”. Części oryginalne są często produkowane przez wiodących producentów części samochodowych, na zlecenie koncernów. I tak na przykład oryginalny zestaw rozrządu od Renault może być tym samym produktem co zamiennik w pudełku np. INA.

Części oryginalne są droższe…

Otóż nie zawsze. Wspomniany już wcześniej zestaw rozrządu jako oryginał można często zakupić taniej, niż jako zamiennik, pomimo że dostajemy dokładnie ten sam produkt, tego samego producenta, ale w innym opakowaniu.

Tanie zamienniki to pieniądze wyrzucone w błoto…

I tutaj też zależy. Istnieją na rynku producenci części samochodowych, którzy dopiero zaczynają się przepychać wśród swojej konkurencji, a nie mogą sobie pozwolić na ustalenie cen na wysokim poziomie. Klienta trzeba do siebie przekonać, a niska cena przemawia i to bardzo. Wyobraźmy sobie, że mało komu znany producent np. wahaczy ustala sobie ceny swoich części na poziomie cen Lemfordera. Czy mając do wyboru w tej samej cenie część nowego producenta i uznawanego za jednego z najlepszych, wybrałbyś drogi kliencie tego nieznanego czy uznanego producenta? Odpowiedź chyba zawsze nasuwa się ta sama.

Części produkowane w Chinach są nic nie warte…

A niby dlaczego? Większość producentów części przeniosła już dawno swoje fabryki na Daleki Wschód z prostej przyczyny – tańsza siła robocza. Produkcja jednak nie jest zostawiona sama sobie, nad jakością czuwają zawsze inżynierowie danego producenta. Oczywiście są produkty chińskie no name, wyprodukowane nie wiadomo gdzie i jak i nad zakupem takich trzeba się zastanowić, zwłaszcza jeśli są to części odpowiadające za bezpieczeństwo w samochodzie.

Kupując części należy zawsze brać pod uwagę jakość wykonania. Nie musimy przepłacać, skoro dwa towary są identyczne, mają ten sam okres gwarancji, a różnią się jedynie marką i ceną. 

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!