Dlaczego warto wymienić filtr kabinowy?

Dlaczego warto wymienić filtr kabinowy?

Filtr kabinowy jest elementem eksploatacyjnym niemal każdego auta, który wymaga regularnego serwisowania i wymiany. Chroni on kabinę i oczyszcza powietrze dostające się do wnętrza samochodu ze szkodliwych substancji. Usuwa także nieprzyjemne zapachy. Wymiana filtra kabinowego powinna być więc dokonywana regularnie, a my podpowiadamy dlaczego jest to aż tak ważne.

Kiedy wymienić filtr kabinowy?

Zapchany filtr kabinowy może powodować parowanie szyb i nieprzyjemny zapach w kabinie. Jest on bowiem odpowiedzialny za oczyszczanie powietrza dostającego się do wnętrza auta. Tak więc zaleca się, aby filtr kabinowy wymieniać co najmniej raz w roku, bądź po przejechaniu 15 tys. kilometrów. Jak to jednak bywa, nie jest to reguła, ponieważ jeżeli poruszamy się po drogach szutrowych warto zajrzeć do niego wcześniej. Kiedy powinniśmy wymienić filtr kabinowy:

– gdy zaobserwujemy nadmierne parowanie szyb po uruchomieniu wentylatora,

– gdy wyczujemy zapach stęchlizny wydobywający się z klatek wentylacyjnych,

– gdy obniżona będzie wydajność nawiewu.

Dlaczego warto wymienić filtr kabinowy?

Bagatelizowanie wymiany filtra kabinowego nie tylko obniża komfort podróżowania i niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Filtr kabinowy chroni bowiem wnętrze samochodu przed szkodliwymi substancjami dostającymi się do wentylacji, takimi jak: kurz, sadza, pleśń i bakterie. Nieświeże powietrze w kabinie potęguje zmęczenie, a także może być przyczyną bólów głowy. Czysty filtr kabinowy zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, na które często cierpią kierowcy spędzający dużo czasu za kierownicą.  W skrajnych przypadkach zatkany filtr kabinowy może doprowadzić do przegrzania silnika dmuchawy, co wiąże się z wyższymi kosztami naprawy niż wymiana filtra kabinowego, który często kosztuje ok. 50 zł., w zależności od modelu auta.

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!