Dlaczego należy wymieniać filtr oleju?

Dlaczego należy wymieniać filtr oleju?

Czy częsta wymiana oleju silnikowego szkodzi? Dlaczego warto wymieniać nie tylko olej ale także filtr oleju? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

Na temat wymiany oleju silnikowego i filtrów powstało wiele mitów. Warto je rozwiać, aby niepotrzebnie nie narazić się na zbędne koszty.

Co to jest i do czego służy filtr oleju?

Olej silnikowy i filtr oleju są podstawowymi elementami układu smarowania każdego auta. Ten pierwszy musi być nieustannie filtrowany, aby w 100 proc. spełniał swoje zadanie, w przeciwnym wypadku do silnika niepotrzebnie trafiałyby różne zanieczyszczenia. Zalicza się do nich m.in. pozostałości po niespalonym paliwie bądź spalenie samego oleju.

Filtr oleju nie tylko oczyszcza olej z zanieczyszczeń powstających w wyniku pracy silnika, ale także zwiększa jego wydajność i efektywność. Tylko w ciągu godziny przepływa przez niego kilka tysięcy litrów oleju o wysokim ciśnieniu i temperaturze. To pokazuje jak ciężką pracę wykonuje filtr oleju.

Kiedy wymienić filtr oleju?

Zaleca się, aby filtr oleju wymienić wraz ze zmianą oleju silnikowego.  Wielu mechaników zaleca, aby robić to przynajmniej raz w roku lub po przejechaniu 20 tys. kilometrów. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej granicy, kiedy wymienić olej i filtr oleju. Częstotliwość wymiany zależy od sposobu i warunków eksploatacji naszego pojazdu. Pokonując regularnie duże ilości kilometrów, będziemy mogli sobie pozwolić na przedłużenie okresu wymiany.

Co istotne, należy pamiętać, że sam olej silnikowy nigdy nie straci swoich właściwości smarnych. Utraci jedynie dodatki uszlachetniające, ale swoją rolę nadal będzie pełnił. Tak więc ważniejsza jest wymiana filtra aniżeli samego oleju, który to ma chronić silnik przed dostaniem się do niego różnych zanieczyszczeń z zewnątrz.

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!