Jak wymienić świece żarowe?

Jak wymienić świece żarowe?

Niesprawne świece żarowe potrafią bardzo uprzykrzyć życie kierowcy. Użytkując samochody z nowoczesnymi silnikami Diesla często możemy sobie nawet nie zdawać sprawy, że któraś ze świec jest niesprawna, a dzieje się tak dlatego, ponieważ większość silników da się odpalić nawet ze sprawną tylko jedną świecą. Sytuacja może jednak zmienić się przy niskich temperaturach. Samochód nie będzie chciał odpalić, a jak już odpali, będzie chodził nierówno i kopcił aż do czasu nagrzania się. Jest to najczęstszy i najbardziej zauważalny objaw uszkodzonych świec żarowych i w takim przypadku warto jak najszybciej zabrać się za wymianę świec.

Problemy z odkręceniem świec żarowych

Wymieniając świece żarowe możemy napotkać spore problemy z ich odkręceniem. Jeżeli świeca przy wcześniejszym montażu była zbyt mocno dokręcona trzeba uważać aby przy użyciu większej siły do jej odkręcania nie uszkodzić świecy. Gorszym przypadkiem jest ten, kiedy świeca nie była poprawnie dokręcona (z użyciem zalecanego momentu), mogą pojawić się nieszczelności i przedmuchy, które prowadzą do uszkodzeń gwintu i osadzanie się nagaru.

Wymiana świec jest sprawą delikatną, wymagającą cierpliwości i precyzji. Jeden zły ruch może doprowadzić do ukręcenia i urwania świecy, a to niesie za sobą już poważne koszty (najczęściej trzeba demontować głowicę) na które na pewno nikt nie chciałby się narazić.

Problem z odkręceniem świec żarowych

Jeśli świece nie chcą się odkręcić, nie róbmy nic na siłę. To może być największy błąd. Tylko spokój może nas uratować. Gdy świeca nie chce się ruszyć, należy spróbować poniższych sposobów:

  • uruchamiamy silnik i czekamy kilka minut, aż się nagrzeje – aluminiowa głowica pod wpływem ciepła powinna się minimalnie odkształcić i umożliwić odkręcenie świecy
  • spryskujemy gniazdo świecy preparatem penetrującym typu WD-40 i czekamy kilkanaście minut aż zacznie działać i świeca odpuści. Niektórzy zalecają też użycie preparatu na kilka dni przed planowaną wymianą świec, aby dać mu czas na działanie i uniknąć później problemów z odkręcaniem

Montaż nowych świec żarowych

Aby uniknąć problemów z odkręceniem świec przy kolejnej ich wymianie, warto zastosować kilka prostych czynności przy ich montażu:

  • jeśli gwint gniazda jest w złym stanie, należy go odnowić, używając do tego gwintownika
  • wyczyścić gniazdo świecy z zanieczyszczeń
  • posmarować gwint świecy przed jej wkręceniem specjalnym smarem do świec

Jakie świece żarowe wybrać?

Wśród wiodących producentów świec żarowych znajdują się Beru, NGK, Denso i Bosch i te świece są najczęściej polecane przez mechaników. Na rynku jest jednak dużo więcej producentów i jeśli nie stać nas na świece z wyższej półki, możemy wybrać Meyle, Febi lub MaxGear.

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!