Czy przy wymianie rozrządu trzeba wymienić pompę wody?

Kiedy wymieniać pompę wody?

Wielu kierowców często przy wymianie zestawu paska rozrządu zadaje sobie pytanie: czy muszę razem z rozrządem wymienić pompę wody? Odpowiedź jest prosta – nie zawsze. Pompa wody może być napędzana na różne sposoby, ale gdy jej napędem jest pasek rozrządu, wymiana pompy wydaje się być oczywista razem z całym zestawem paska rozrządu. Tak więc przed zakupem i przystąpieniem do wymiany rozrządu (nieważne czy samodzielnie czy zlecisz to mechanikowi), upewnij się, jak w Twoim aucie napędzana jest pompa aby móc ewentualnie zakupić ją w zestawie.

Czy wymieniać pompę zawsze przy wymianie rozrządu?

To też zależy od zaleceń producenta. Niektóre pompy, a właściwie ich żywotności, są obliczane na dużo wyższe przebiegi niż rozrząd i można pompę wymieniać np. co drugą wymianę rozrządu. Ale… koszt pompy wody do najpopularniejszych silników jest z reguły niewielki – ok. 100-150 zł więc czy warto ryzykować jej uszkodzenie i nie wymieniać zawsze przy wymianie rozrządu? Moim zdaniem nie warto. Lepiej zainwestować parę złotych więcej i spać spokojnie. Awaria pompy może doprowadzić do większych uszkodzeń silnika, a to już pociąga za sobą większe koszty niż wspomniane 100-150 zł.

Ogromny wybór nowych, markowych pomp wody znajdziesz na milionczesci.pl

Jak właściwie działa pompa wody i po co ona w ogóle jest?

Pompa wody jest odpowiedzialna za rozprowadzanie płynu chłodzącego w układzie (użytkowa nazwa to pompa wody, ale tak naprawdę jest to pompa płynu chłodzącego, bo wody nikt już nie stosuje). Odpowiedni przepływ płynu zapewnia stabilną temperaturę pracy silnika, bo ten nie może być ani zbyt zimny ani przegrzany.

Jakie są objawy uszkodzonej pompy wody?

  • duże wahania temperatury płynu chłodzącego
  • wyciek płynu chłodzącego
  • hałas dobiegający z komory silnika z okolic gdzie zamontowana jest pompa

Jakiego producenta pompę wody kupić?

Wybierając pompę wody warto mieć na uwadze jakie, poważne zadanie do niej należy. Kupując tanią pompę nieznanego producenta możemy się narazić na szybką i poważną usterkę. Polecam zatem wybierać lepsze pompy, do których należą Mahle, SKF, INA, Hepu. Jeśli jednak decydujesz się na tańszą opcję, wybierz Magneti Marelli, Dolz lub Meyle.

Jeśli ten artykuł był dla Ciebie pomocny, prosimy zostaw komentarz. Dziękujemy!

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!