Jak sprawdzić czujnik położenia wału korbowego?

Jak sprawdzić czujnik położenia wału korbowego?

Czujnik położenia wału korbowego jest jednym z ważniejszych czujników wysyłających sygnał do komputera silnika. Czujnik ten informuje komputer o kątowym położeniu wału korbowego, a to służy do wyliczenia prędkości obrotowej wału korbowego, na podstawie której komputer steruje pracą silnika na biegu jałowym (tzw. luzie), kątem zapłonu czy wtryskiem paliwa.

Czujnik położenia wału może ulec uszkodzeniu i albo przekazywać błędny sygnał, albo nie przekazywać go w ogóle, np. w wyniku uszkodzenia mechanicznego.

Sprawdzanie czujnika położenia wału korbowego

Aby sprawdzić czy czujnik w ogóle działa i podaje sygnał do komputera silnika możemy użyć omomierza.

Czujnik posiada z reguły 3 piny które podłączamy następująco:

  • masa czujnika – do minusa miernika
  • sygnał czujnika – do plusa miernika
  • ekran – zostawiamy niepodłączony

Teraz zbliżając do czujnika kawałek metalu obserwujemy zachowanie miernika. Taki test odpowie nam na pytanie czy czujnik działa, czy ma prawidłową rezystancję. Niestety zdarza się, że rezystancja jest w porządku, czujnik działa, ale dalej mamy problemy z silnikiem. Należy wówczas sprawdzić, czy czujnik podaje właściwy sygnał, czy przypadkiem nie gubi go po nagrzaniu się. Do takiego sprawdzenia potrzebny jest oscyloskop, za pomocą którego możemy zobaczyć jak wyglądają impulsy wysyłane z czujnika. Odczyt wyjaśni nam czy czujnik działa prawidłowo czy nie.

Czujnik w najlepszej cenie kupisz w sklepie milionczesci.pl

Najpopularniejsze czujniki położenia wału to te produkowane przez firmy Bosch, Delphi, NGK i Triscan.

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

4 Komentarzy

  1. Proszę o informację gdzie mogę zakupić czujnik położenia wału korbowego Opel Combo Tour 1,7 CDTI,101KM VIN WOLOXCF0653040097

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!