Pompa wody – typowe usterki

Pompa wody – typowe usterki

Pompa wody to nic innego jak niewielkie urządzenie wprawiające w ruch ciecz chłodzącą. Jeżeli nie funkcjonuje prawidłowo może dojść do przegrzania silnika. Należy bowiem pamiętać, że jego chłodzenie za pomocą powietrza jest zdecydowanie mniej skuteczne i wydajniejsze. Jakie są najczęstsze usterki pompy wody?

Do czego służy pompa wody?

Pompa wody to nic innego jak urządzenie służące do chłodzenia cieczy w układzie chłodzenia. Napędza jej przepływ a tym samym sprawia, że silnik nie przegrzewa się, a jego temperatura pozostaje na odpowiednim poziomie. Jego praca jest wydajniejsza. Zwiększa się również jego żywotność.

Pompa wody osadzona jest na łożysku a także na wspólnym wałku z kołem napędowym. Należy pamiętać, że płyn zarówno chłodzi jak i smaruje jej uszczelnienie mechaniczne. Ma jednak również prawo się popsuć.

Kiedy pompa wody nie pracuje prawidłowo?

Do najczęściej występujących objawów uszkodzonej pompy wody (a właściwie pompy cieczy chłodzącej, bo nikt już dziś nie stosuje wody w układzie chłodzenia) należą:

  • duże wahania temperatury cieczy chłodzącej
  • wyciek płynu chłodzącego
  • hałas dobiegający z komory silnika z okolic gdzie zamontowana jest pompa

 

Ignorowanie powyższych objawów, to prosta droga do kosztownych napraw związanych z przegrzaniem silnika czy nawet zerwaniem paska rozrządu. Szybka reakcja na objawy uszkodzenia pompy wody na pewno pozwoli zaoszczędzić nerwy i pieniądze.Przyjrzyjmy się bliżej powyższym objawom bliżej.

Ubytek płynu chłodzącego

Wyciek cieczy z układu chłodzącego jest stosunkowo łatwy do zauważenia i zlokalizowania. Jeśli mokro robi się właśnie w okolicach pompy wody, powinniśmy czym prędzej zgłosić się do mechanika, aby ten ocenił wyciek i postawił diagnozę. Najczęściej wyciek spowodowany jest uszkodzeniem uszczelki między pompą a blokiem silnika lub uszczelniacza pompy.

Wahania temperatury cieczy chłodzącej

Jeżeli wykluczymy usterkę termostatu i czujnika temperatury płynu, najbardziej prawdopodobną usterką będzie uszkodzona pompa wody. Oznaczać to może, że doszło najprawdopodobniej do wyłamania łopatek wirnika pompy. Wymianę należy wówczas zrobić niezwłocznie.

Hałasująca pompa wody

Łożysko. Po prostu, hałasująca pompa wody oznacza, że doszło do uszkodzenia jej łożyska i bez wymiany pompy na nową się nie obędzie.

Jaką pompę wody kupić?

Na rynku jest obecnie wielu producentów pomp wody, którzy oferują swoje towary w różnych przedziałach cenowych, a co za tym idzie i jakościowych. Rozważając zakup pompy wody warto wybierać te produkowane przez SKF, Hepu i INA

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

2 Komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!