Termostat – jak zdiagnozować usterkę i jaki kupić

Termostat jest jednym z głównych elementów układu chłodzenia w samochodzie. Jest też jednym z najważniejszych, bo od jego prawidłowego działania zależy odpowiednie chłodzenie silnika. Z uszkodzonym termostatem jazda jest czasami wręcz niemożliwa, zwłaszcza w korkach.

Jak rozpoznać usterkę termostatu?

Uszkodzony termostat bardzo łatwo zdiagnozować obserwując wskaźnik temperatury silnika. Jeśli temperatura jest ekstremalnie wysoka, lub silnik w ogóle się nie nagrzewa, najprawdopodobniej to właśnie termostat przestał poprawnie pracować

Jakie są usterki termostatu?

Termostat może się zablokować w dwóch pozycjach – otwartej lub zamkniętej. W pozycji otwartej płyn chłodzący jest cały czas przepuszczany przez chłodnicę i silnik nie ma możliwości się nagrzać do normalnej temperatury roboczej. W drugim przypadku, gdy termostat pozostaje na stałe zamknięty, płyn w ogóle nie przepływa przez chłodnicę i silnik niebezpiecznie się nagrzewa.

Jak sprawdzić czy termostat działa?

Jeśli zauważyłeś nietypowe wskazania na wskaźniku temperatury i chciałbyś sprawdzić, czy to wina termostatu, po wymontowaniu go możesz zanurzyć termostat w gorącej wodzie – powinien się otworzyć. Jeżeli termostat nie pracuje właściwie, najczęściej jego naprawa jest nieopłacalna i należy zakupić nowy.

 

Wymiana termostatu

Wymieniając termostat, należy pamiętać o wymianie jego uszczelki, jeśli taka została zastosowana. Stara uszczelka może nie mieś już swoich właściwości i nie nadawać się do ponownego montażu. Czasami wymiana termostatu jest dość skomplikowana ze względu na jego położenie i może przysporzyć sporo problemów.

Jaki termostat kupić?

Najpopularniejszymi na rynku markami termostatów są Wahler, Mahle, Gates, Calorstat i Meyle. Jeśli wybierzesz termostat któregoś z tych producentów, powinieneś być zadowolony z jego jakości i bezproblemowego działania.

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!