Objawy zatkanego filtra powietrza

Objawy zapchanego filtra powietrza

Jak ważną rolę w każdym samochodzie pełni filtr powietrza, chyba wie każdy. Ale czy każdy pamięta o regularnej wymianie filtra powietrza? Niestety nie! Na facebookowych profilach mechaników widziałem mnóstwo zdjęć, jak bardzo zabrudzone potrafią być filtry w samochodach ich klientów. Piach, kurz, wilgoć powodują nie tylko zabrudzenie, ale czasami nawet zniszczenie filtra, który potrafi rozlatywać się na strzępy po jego wyciągnięciu z obudowy.

Zaniedbany filtr powietrza to grzech!

Brud w połączeniu z wilgocią potrafi skutecznie zablokować prawidłowy przepływ powietrza przez filtr. Silnik który dostaje wówczas za mało powietrza, potrzebnego właściwej jego pracy, zaczyna zużywać więcej paliwa, tracić moc. Nie powinniśmy do takich sytuacji dopuszczać, tym bardziej, że koszt filtra to przeważnie 15-50 zł, a wymiana w większości przypadków jest banalnie prosta i zajmuje kilka minut, bez konieczności wizyty u mechanika.

Kiedy (jak często) wymieniać filtr powietrza?

Najlepszym sposobem na pamiętanie o wymianie filtra powietrza jest jego wymiana razem z innymi filtrami i zmianą oleju. Każdy kto regularnie dba o świeży olej w silniku, przy okazji robi wymianę filtra oleju, co oczywiste, oraz filtra kabinowego i powietrza. W ten sposób silnik ma dobre smarowanie, dobry przepływ powietrza, a w kabinie mamy świeższe powietrze z nawiewów. Wymieniaj więc zawsze filtr powietrza razem z innymi filtrami i jeździj bez problemów.

Jakiego producenta filtr powietrza kupić?

Wybór jest spory i każdy znajdzie coś dla siebie. Najpopularniejsi producenci filtrów powietrza to Mann-Filter, Filtron, Knecht, UFI, ale rynek części zamiennych jest pełen również tańszych zamienników jak Kraft, Hart, MaxGear, Kamoka czy Denckermann. Ja osobiście polecam wybrać coś z tej pierwszej grupy, jakość tych filtrów jest dużo wyższa.

Poniżej ranking według pracowników sklepu milionczesci.pl

Mann-Filter
5/5
Knecht
5/5
UFI
5/5
Filtron
4.5/5
Pozostałe
3/5

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!