klocki hamulcowe

Klocki hamulcowe – ceramiczne, półmetaliczne czy organiczne – które wybrać?

 

Klocki hamulcowe – ceramiczne, półmetaliczne czy organiczne – które wybrać?

Wielu użytkowników samochodów prędzej czy później staje przed pytaniem – jakie klocki hamulcowe wybrać? Oczywiście ilu kierowców, tyle opinii, jak zatem dokonać słusznego wyboru? Idealne klocki hamulcowe to takie, które nie piszczą, nie brudzą felg, nie zużywają się zbyt szybko i nie pustoszą portfela.

Przyjrzyjmy się dostępnym na rynku typom klocków.

 

Klocki hamulcowe ceramiczne

Są najbardziej zaawansowane technologicznie i jednocześnie najdroższe w zakupie. Stosowane przeważnie przez kierowców preferujących sportowy styl jazdy. Charakteryzują się jasnym kolorem, nie pozostawiają uciążliwego osadu na felgach. Główne składniki klocków ceramicznych to włókna ceramiczne, węgiel, krzem. Są to klocki bardzo ciche, nie niszczące tarcz hamulcowych.

 

Klocki hamulcowe półmetaliczne

Twarde i trwałe klocki. Produkowane ze stali w postaci proszku, wełny lub drutu, grafitu i miedzi. Klocki te są odporne na wysokie temperatury pracy, bardzo dobrze przewodzą ciepło. Mają wysoki współczynnik tarcia, mogą powodować szybsze zużycie tarcz hamulcowych, bywają głośne podczas hamowania i słabiej działają w niskich temperaturach.

 

Klocki hamulcowe organiczne

Klocki tego rodzaju mają najszersze zastosowanie, są najtańsze. Wyprodukowane z żywicy węglowej, gumy, sproszkowanego metalu i węgla. Są to klocki ciche i miękkie, przez co szybciej się zużywają.

 

Które klocki hamulcowe będą dla mnie najlepsze?

Przed zakupem trzeba zrobić małe podsumowanie. Jeśli maż zacięcie do sportowej jazdy i jeśli twój budżet na to pozwala, zdecydowanie powinieneś wybrać klocki ceramiczne. Gwarantują one najwyższą jakoś hamowania, a co za tym idzie, najwyższe bezpieczeństwo. W śród wiodących producentów są ATE i TRW. Jeżeli jesteś zwykłym użytkownikiem samochodu, powinieneś wybierać między klockami półmetalicznymi a organicznymi. Wybór jest bardzo szeroki, a ceny zaczynają się już od 30 – 40 zł.

 

Klocki hamulcowe – o tym należy pamiętać

Dobre klocki hamulcowe to gwarancja bezpiecznego hamowania w każdych warunkach drogowych. Jeżeli nie jesteś przekonany czy dane klocki będą odpowiednie, warto skonsultować się przed zakupem z zaufanym sprzedawcą, mechanikiem, lub zerknąć co na ten temat piszą użytkownicy na forach samochodowych.

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

1 Komentarz

  1. Zapomniałeś jeszcze napisać o klockach hybrydowych czyli organiczno metalicznych. Nie wspominam już o klockach sportowych czy niskometalicznych.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!