Filtr odmy BMW E46

Zapchana odma w BMW

Zapchana odma – odwieczny problem posiadaczy BMW

Z problemem zatkanej odmy, czyli niedrożności odpowietrzenia w skrzyni korbowej, spotkało się bardzo wielu użytkowników BMW. Odma pełni bardzo istotną rolę w poprawnej pracy silnika. Jej zadaniem jest odpowietrzenie silnika, czyli odprowadzenie nagromadzonych gazów, pary z oleju. W przypadku zapchania odmy w silniku tworzy się nadciśnienie, a to powoduje „wypychanie” oleju przez najsłabsze elementy uszczelniające jak simmering wału czy gniazdo bagnetu do pomiaru ilości oleju.

Objawy zapchanej odmy

  • wywalanie bagnetu oleju
  • olej w układzie dolotowym
  • kopcenie z układu wydechowego
  • nierówna praca i dziwne odgłosy pracy silnika
  • zassany korek wlewu oleju

Jak często wymieniać odmę?

W starszych modelach BMW występował filtr odmy, który później został zastąpiony plastikowym separatorem. Filtr należy wymieniać co około 50 tysięcy kilometrów. Separator można wymontować i wyczyścić, jednak zaleca się również wymianę co 100 tysięcy kilometrów. Wraz z wymianą filtra/separatora zalecana jest wymiana wszystkich wężyków dochodzących do odmy, które również mogą być zapchane lub po prostu sparciałe.

Jak wymienić filtr odmy?

Wymiany filtra/separatora odmy można dokonać samodzielnie. Na forach dotyczących samochodów BMW znajdziesz dokładne opisy i porady krok po kroku.

Zobacz filmik pokazujący wymianę filtra odmy w BMW E46

Jak zapobiec uszkodzeniu odmy?

Przede wszystkim należy regularnie dbać o wymianę filtra odmy lub czyszczenie separatora. Trzeba również zainwestować w dobrej jakości olej silnikowy. Porządny olej będzie wydzielał mniej gazów.

 

Filtr lub separator odmy do swojego BMW zakupisz na milionczesci.pl klikając w link:

Separator odmy do BMW E46 E60 E90 E83 silniki N47 M47 M47N Febi

Filtr odmy do BMW E46 E39 E38 E53 silnik M57

 

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

3 Komentarzy

  1. Witam w moim BMW e 60 525d Miałem zapchaną odme i przybyło mi oleju w silniku czy może to być wina odmy czy szukać gdzie indzej problemu?

  2. witam ja mam problem z bmw e81 118d 2008 nigdzie nie mogę znaleźć filmików lub zdjęcia jak to się wymienia separator oleju odmy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!