Mazda i Toyota wybudują nową fabrykę w Alabamie

10 stycznia 2018. Kay Ivey, gubernator stanu Alabama oraz Tommy Battle, burmistrz miasta Huntsville, spotkali się z szefami marek Mazda (MZDAF) i Toyota (NYSE: TM), by wspólnie ogłosić, że obaj producenci wybrali miasto Huntsville w stanie Alabama, jako miejsce budowy swojej nowej fabryki samochodów. Obiekt ten realizowany będzie w ramach joint-venture Mazda – Toyota.

Nowa fabryka ma mieć zdolności produkcyjne na poziomie 300 tys. samochodów rocznie. Produkcja zostanie podzielona po połowie pomiędzy dwie linie modelowe, po jednej dla każdego z producentów. Jedną z nich będzie crossover marki Mazda, który zostanie wkrótce wprowadzony na rynek Stanów Zjednoczonych; drugą – Toyota Corolla.

Przedsięwzięcie typu joint venture wymaga inwestycji w wysokości 1,6 mld dolarów, którą Mazda i Toyota zamierzają ponieść w równych częściach. Zakład zbudowany zostanie w mieście Huntsville, w odległości ok. 22 km od fabryki Toyoty w stanie Alabama (Toyota Motor Manufacturing, Alabama, Inc.). Zgodnie z planem, nowy obiekt zapewni stworzenie w okolicy do 4 tys. nowych miejsc pracy, a produkcja w nim rozpocznie się w roku 2021.

Dla Mazdy to nowe przedsięwzięcie przypada w bardzo ważnym roku, w którym firma rozpocznie drugie stulecie swojej działalności i jednocześnie drugie półwiecze obecności na rynku Stanów Zjednoczonych. Obecnie Mazda wzmacnia swoje zaangażowanie na rynku USA i zamierza skoncentrować swoje wysiłki na produkcji samochodów oraz zwiększeniu ich sprzedaży w tym kraju.

Dla Toyoty nowa fabryka, realizowana jako joint-venture, będzie jedenastym zakładem produkcyjnym w Stanach Zjednoczonych. Projekt dowodzi nieustannego zaangażowania koncernu na rynku amerykańskim. Jak wynika z planów ogłoszonych w styczniu 2017 r., łączny poziom inwestycji Toyoty w USA w okresie najbliższych 5 lat ma osiągnąć poziom 10 mld dolarów.

Źródło: Mazda

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!