Co ile wymieniać rozrząd

Co ile km wymieniać rozrząd?

Kiedy
wymienić rozrząd?

Każdy producent samochodu w swojej instrukcji serwisowej podaje przedziały po jakim przebiegu powinno się wymienić zestaw paska rozrządu. Z reguły są to poprawne wartości i raczej nie powinno się ich przekraczać. Można wymianę rozrządu, dla własnego bezpieczeństwa i spokoju, zaplanować trochę wcześniej, przykładowo, jeśli producent zaleca wymianę co 100 tys. km, zróbmy to po 90 tys.

Warto
również wymienić rozrząd po zakupie samochodu. Często sprzedawcy
zapewniają, że nie trzeba, bo niedawno rozrząd był robiony, ale
jeśli nie ma na to żadnego rachunku od sprawdzonego mechanika lub z
autoryzowanej stacji napraw, lepiej rozrząd wymienić.

Jak
ocenić stan zużycia paska rozrządu?

Niestety pasek rozrządu nie daje nam zazwyczaj żadnych oznak, że jego żywot dobiega końca. Stan zużycia sprawdzimy jedynie zdejmując obudowę rozrządu. Jeśli pasek jest popękany lub guma zaczyna się kruszyć, należy jak najszybciej dokonać wymiany.

Ile
kosztuje rozrząd?

Zestaw rozrządu może składać się z samej rolki i paska lub dodatkowo rolki napinającej, napinacza czy pompy wody. Cena rozrządu będzie więc zależała od zawartości zestawu, ale także od rodzaju auta, a właściwie silnika w nim zamontowanego. Średnio ceny wahają się od ok. 150 do 600 zł.

Jakiego
producenta rozrząd kupić?

Wśród najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych przez klientów i mechaników zestawów rozrządu są INA, Contitech, Bosch, SKF, Dayco. Te firmy gwarantują długą i właściwą pracę całego zestawu.

Czy
z rozrządem trzeba wymieniać pompę wody?

Nie trzeba, ale zaleca się. Pompa wody ulega częstszym awariom niż sam rozrząd. Niestety są to często elementy ze sobą połączone i wymiana uszkodzonej pompy wody wiąże się z wymianą rozrządu. Uszkodzona pompa wody to często wyciek płynu, a jeśli płyn chłodniczy dostanie się na pasek rozrządu, może doprowadzić do jego uszkodzenia. To samo dotyczy się różnych wycieków oleju.

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

3 Komentarzy

  1. Czy można reklamować uszkodzenie paska rozrządu przy przebiegu o 30 tys. km mniejszym niż zaleca producent jego wymianę?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!