Rodzaje olejów silnikowych

Rodzaje olejów silnikowych

Na rynku wyróżniamy trzy główne rodzaje olejów silnikowych stosowanych w silnikach samochodowych:

Oleje Mineralne

Są to oleje złożone z grup I i II czyli tylko i wyłącznie składników pochodzących z naturalnej ropy naftowej. Olej ten ma najgorsze właściwości czyszczące silnik oraz najgorszy zakres temperatur pracy, w których utrzymuje swoje właściwości. Według mechaników tego typu oleje silnikowe zalecane są do starszych pojazdów z dużym przebiegiem gdy pobór oleju przy regularnym użytkowaniu jest zauważalny i uciążliwy.

Oleje Półsyntetyczne                                                 

O tym jaki olej zaliczamy do tej grupy w dużej mierze decyduje norma obowiązująca w danym kraju. Jednak z założenia o olejach półsyntetycznych decyduje minimalna wartość baz z grup III, IV i V w bazie tego oleju. W niektórych krajach olej silnikowy zawierający w swojej bazie 26% Grupy III oraz 74% grupy II będzie zaliczany do olejów półsyntetycznych, a w niektórych do olejów mineralnych. Zastosowanie tego typu olejów jest bardzo wszechstronne, przeważnie używa się ich w samochodach używanych z przebiegiem większym niż 150-200 tyś km, oczywiście należy pamiętać o tym, aby olej ten spełniał normy wytyczone przez producenta pojazdu.

Przeczytaj również: Klasyfikacje olejów silnikowych, normy i dopuszczenia

Oleje Syntetyczne

Jest to grupa olejów najwyższej aktualnie jakości o najlepszych parametrach. Podobnie jak przy olejach półsyntetycznych dużą rolę odgrywają tutaj normy krajów, w których sprzedawany jest dany olej. W krajach takich jak Niemcy i Japonia oleje syntetyczne mogą zawierać tylko bazy grup IV i V z ograniczonymi domieszkami baz z grupy III do 20%. Natomiast oleje zawierające bazy grupy III w większej ilości muszą być nazywane olejami w technologii syntetycznej. Producenci olejów silnikowych bardzo często wykorzystują normy krajów do granic możliwości sprzedając olej głównie w oparciu o hydrokrakowaną bazę mineralną z dodatkami baz syntetycznych pod nazwą pełnego oleju syntetycznego. Olej syntetyczny stworzony w oparciu o bazy syntetyczne charakteryzuje się stabilnymi właściwościami smarnymi w każdej ze wskazanych temperatur oraz bardzo dobrymi właściwościami czyszczącymi silnik. Jest to najlepszy wybór do nowych pojazdów, gdzie pasowania są dokładne oraz zużycie części nie sprawia nadmiernego spalania oleju. Warto również stosować takie oleje wysokiej jakości przy samochodach używanych, gdy stan silnika jest uznawany jako dobry i zależy nam na tym aby taki pozostał.

 

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!