Zestaw sprzęgła

Ile kosztuje wymiana sprzęgła?

Koszt sprzęgła

Cena samego sprzęgła zależy oczywiście od marki i modelu samochodu, ale także od producenta sprzęgła. Ceny sprzęgieł takich firm jak Sachs, LuK czy Valeo będą wyższe od Kamoka, MaxGear, Kraft czy Statim, ale są one też zupełnie innej jakości. Jeśli zależy nam na długim bezawaryjnym działaniu, warto wybrać zestaw sprzęgła właśnie Sachs, LuK lub Valeo.

Ceny dobrego zestawu sprzęgła zawierają się głównie w przedziale 300-700 zł. Jeśli zestaw zawiera dodatkowo łożysko lub wysprzęglik, cena zestawu odpowiednio wzrasta. Jeżeli musimy dodatkowo wymienić koło dwumasowe (tzw. dwumasę), koszt zestawu niestety wzrośnie do 2-3 tys. zł.

Koszt wymiany sprzęgła

Sam koszt pracy mechanika to od ok 400 zł w górę. Wszystko zależy od tego, jak łatwy jest dostęp (a może jak bardzo utrudniony), czy trzeba np. opuszczać silnik bądź demontować inne podzespoły. Dodatkowo przy wymianie sprzęgła może być konieczna wymiana oleju w skrzyni, a to podnosi koszt. Cena litra oleju przekładniowego to ok. 30 zł

Koszt wymiany dwumasy (koła dwumasowego)

Poza tym, że koszt samej dwumasy jest znaczący, przeważnie ok 1,5 -3 tys zł, koszt jej wymiany powinien zawrzeć się w koszcie wymiany sprzęgła. Pamiętajmy, że przy wymianie koła dwumasowego należy wymienić sprzęgło na nowe.

Ile czasu zajmuje wymiana sprzęgła?

Dla doświadczonego mechanika wymiana sprzęgła nie powinna być niczym skomplikowanym i zająć mu maksymalnie kilka godzin. Oczywiście są samochody, gdzie dostęp do skrzyni biegów jest bardzo ograniczony, a proces wymiany sprzęgła wymaga demontażu wielu innych podzespołów. W takim przypadku czas naprawy może się wydłużyć nawet do kilkunastu godzin. Niestety im bardziej skomplikowana wymiana, tym więcej za nią zapłacimy.

Jakie sprzęgło kupić?

Na ten temat pisaliśmy już poradniki, możesz przeczytać o tym tutaj:

Sprzęgło – kupić tanie czy dobre? Przegląd producentów sprzęgieł

Jak dobrać sprzęgło i jakie sprzęgło kupić

 

Jeżeli zamierzasz użytkować auto jeszcze przez wiele kilometrów, najlepszym wyborem będzie zakup zestawu sprzęgła Luk, Valeo lub Sachs. Jeśli nie chcesz więcej inwestować w swój samochód, możesz wybrać tańszy zamiennik (MaxGear, Kraft, Kamoka).

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!