Zestaw sprzęgła

Czy warto przeprowadzić regenerację sprzęgła?

Czy warto przeprowadzić regenerację sprzęgła?

Regeneracja sprzęgła jest często jedynym rozwiązaniem, jeżeli nie możemy sobie pozwolić na zakup nowego. Wiele osób decyduje się na jej przeprowadzenie z uwagi na wysokie koszty nowych elementów. Różnica w cenie może sięgnąć nawet 80 proc. Czy regeneracja sprzęgła to dobry pomysł, a może lepszym wyjściem będą tanie zamienniki, bądź części uważne?

Objawy zużycia sprzęgła

Do podstawowych objawów zużycia sprzęgła zaliczyć można m.in. problemy z ruszaniem i przyspieszaniem. Nasze zainteresowanie powinny też wzbudzić szumy dobiegające z okolic skrzyni biegów. Zwykle za głośną pracę odpowiada wysprzęglik, w nowych autach zazwyczaj hydrauliczny. Głośna praca może także wynikać z zużytego łożyska lub też braku wstępnego naprężenia łożyska na docisku. Jeżeli z kolei usłyszymy dzwonienie może to być oznaką zużytego koła dwumasowego. Przyczyną ciężko pracującego pedału sprzęgła jest wytarta tuleja prowadząca łożysko wysprzęglające.

Ile kosztuje regeneracja sprzęgła?

Regeneracja sprzęgła kosztuje zwykle ok. 30 proc. ceny markowego zamiennika i 80 proc. ceny nowych części. W tym pierwszym przypadku jednak zamienne podzespoły są nietrwałe i potrafią się zużyć już po kilkudziesięciu tysiącach kilometrów – tak więc regeneracja sprzęgła wydaje się bardziej korzystnym rozwiązaniem.

W przypadku wymiany sprzęgła na nowe koszt jest znacznie wyższy. Dla przykładu nowa skrzynia biegów do Volkswagena Golfa V 1.9 TDI 105 KM to ok 1300 zł, a regeneracja skrzyni biegów w tym przypadku będzie kosztować klienta maksymalnie 400 zł, w zależności od mechanika.

Kiedy sprzęgła nie da się zregenerować?

Regeneracja sprzęgła jest niemożliwa do przeprowadzenia jeżeli doszło do uszkodzenia mechanicznego, np. pęknięcie piasty sprzęgła. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej w samochodach sportowych, poddawanych dużym przeciążeniom. W pozostałych przypadkach warto zdecydować się na regenerację sprzęgła, a im wcześniej zareagujemy, tym większe szanse na tańszą naprawę.

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!