Tarcza hamulcowa

Toczenie tarcz hamulcowych

Toczenie tarcz hamulcowych – toczyć czy lepiej kupić nowe?

Przy wymianie klocków hamulcowych zawsze powinniśmy sprawdzić w jakim stanie są tarcze hamulcowe. Jeśli tarcza jest pęknięta, wyszczerbiona lub wyraźnie przegrzana, zdecydowanie należy ją wymienić. Wymienić należy również tarczę, której grubość jest mniejsza niż 2-3 milimetry od grubości zalecanej przez producenta. A co z tarczą, która ma zadowalającą grubość, ale występuje „bicie” lub jest jedynie lekko skorodowana? Dla takiej tarczy istnieje alternatywne do zakupu nowej rozwiązanie – przetoczenie jej.

Opinie różnych ekspertów na temat „wymiana czy przetaczanie tarcz hamulcowych” są podzielone. Moim zdaniem, jeśli tarcza nie jest uszkodzona ani za cienka, jak najbardziej kwalifikuje się do przetoczenia. Oczywiście bierzemy pod uwagę tarcze renomowanych producentów podzespołów układu hamulcowego. Nie ma najmniejszego sensu przetaczać tarcz chińskich, lub jakichkolwiek innych z najniższej półki cenowej.

Gdzie przetoczyć tarcze hamulcowe?

Ważne jest aby zadaniem zajął się ktoś, kto ma o tym pojęcie, dlatego jeśli zdecydujemy się na taki zabieg, wybierzmy sprawdzony warsztat, najlepiej z polecenia znajomego, a nie przypadkowy.

Ile kosztuje przetoczenie tarczy hamulcowej?

Cena przetoczenia tarcz hamulcowych zawiera się przeważnie w przedziale od 150 do 300 zł za komplet, w zależności od średnicy tarczy.

Jak to się robi?

Obecnie najpopularniejszą metodą toczenia jest toczenie tarcz na samochodzie bez demontażu. Robi się to za pomocą precyzyjnej tokarki, którą montuje się w miejsce zacisków hamulcowych. Tarcze są wówczas toczone po obu stronach jednocześnie co 0,1 mm, co pozwala na zachowanie ich symetryczności.

Należy pamiętać, że układ hamulcowy jest jednym z najbardziej odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo i należy go regularnie sprawdzać i na bieżąco usuwać nawet najmniejsze usterki. Jazda samochodem ze zużytymi tarczami może być bardzo niebezpieczna i prowadzić do poważnych kolizji drogowych.

Jeżeli nie zdecydujesz się na przetoczenie tarcz hamulcowych w swoim samochodzie, zapraszam do zakupu ich na milionczesci.pl – duży wybór, niskie ceny i fachowe doradztwo.

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!