Jaki filtr kabinowy, węglowy czy zwykły?

Jaki filtr kabinowy kupić – węglowy czy zwykły?

Filtr kabinowy (filtr przewietrzania przestrzeni pasażerskiej) ma za zadanie wyłapywanie wszystkich zanieczyszczeń z powietrza zanim zostanie ono wpuszczone przez kratki nawiewu do wnętrza naszego pojazdu. Zanieczyszczony i zawilgocony filtr będzie powodował parowanie szyb i nieprzyjemny zapach w aucie, a przecież chcemy żeby było zupełnie na odwrót.

Kupując filtr wielu z nas zastanawia się czy powinienem wybrać filtr kabinowy zwykły czy węglowy (z warstwą węgla aktywnego)? Jakiego producenta filtr kupić?

Filtr zwykły czy węglowy?

Filtr powinniśmy dobierać w zależności od tego jak często i w jakich warunkach użytkujemy nasze auto. Jeżeli samochodu używamy sporadycznie i robimy nim niewielkie przebiegi, mało jeździmy po zatłoczonym i zakorkowanym mieście i nie jeździmy po polnych drogach, gdzie występuje duża ilość kurzu, powinien wystarczyć filtr zwykły.

W przypadku częstego użytkowania auta, zwłaszcza w mieście, gdzie dużą ilość czasu przychodzi spędzić nam w korkach i smogu, powinniśmy wybrać filtr węglowy. Dlaczego? Warstwa węgla aktywnego znajdująca się w filtrze ma za zadanie pochłanianie i neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów. Stojąc w korku, zderzak w zderzak, do naszego auta dostaje się powietrze zmieszane ze spalinami, które filtr węglowy przynajmniej w podstawowym stopniu oczyści.

Kiedy wymieniać filtr kabinowy?

Filtr kabinowy powinno się wymieniać co najmniej raz w roku, najlepiej na wiosnę. Ważne jest to zwłaszcza dla alergików, aby filtr był czysty, gotowy do pracy przed pojawieniem się w powietrzu różnego rodzaju pyłków uczulających. Optymalnym rozwiązaniem jest wymiana filtra dwa razy do roku – oprócz wiosny, również jesienią. Po sezonie wiosenno-letnim filtr może być już pełen zanieczyszczeń i prowadzić do parowania szyb podczas mokrych i zimnych dni jesiennych i zimowych. Trzeba zatem kontrolować stan filtra, zwracając uwagę na jakość powietrza w kabinie i szyby.

Jakiego producenta filtr kabinowy kupić?

Wybór filtrów jest ogromny. Do tych z najwyższej półki należą Mann Filter, Knecht i Bosch. Na rynku mamy też polskich producentów – Filtron, WIX i Sędziszów – dobrej jakości filtry w przystępnej cenie. Wśród najtańszych zamienników znajdziemy Kamoka, Denckermann, Hart, MaxGear i Kraft.

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *

Sklep milionczesci.pl

Sprawdź nasz sklep z częściami online!